W Koszalinie jąka się ponad tysiąc dorosłych mieszkańców (1 procent populacji). Są wśród nich osoby ze świecznika: politycy , szefowie mniejszych i większych firm, ale także szukający pracy studenci i marzący o karierze uczniowie szkół średnich.

Język się zacina

Jąkanie doskwiera 5 procentom dzieci (z czego 4 procent stanowią chłopcy ). Terapia jest najskuteczniejsza, gdy może być przeprowadzona do 7-8 roku życia - twierdzą specjaliści.

Osoby o przyjemnym tembrze głosu, darze wysławiania się są lepiej akceptowane przez otoczenie - twierdzi Władysław Pitak, logopeda z Koszalina. Chce założyć w Koszalinie Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy. Nie zamierza jednak organizować zajęć dla hermetycznych "grup z problemem". Przeciwnie.

Problemy związane z porozumiewaniem się specjaliści dzielą na wady (np. seplenienie, reranie) i zaburzenia (np. jąkanie, zacinanie). W obu przypadkach pomocy można szukać u specjalistów.

- Te problemy są szczególnie dokuczliwe dla osób publicznych. Ładny tembr głosu, płynne i atrakcyjne układanie myśli na nic im się zdadzą , gdy zacinają się przy wypowiedzi - mówi Władysław Pitak. Z czego wynikają kłopoty w porozumiewaniu się? Jest to uwarunkowane wrażliwością człowieka, zaburzeniami układu nerwowego, nieprawidłowościami w budowie aparatu głosowego. Przyczyn jest wiele.

Wokół ludzi, którzy mają problemy z wyrażeniem własnych swoich myśli, wytwarza się przykra atmosfera. Mnożą się uśmiechy, wyrazy współczucia, politowania. - to pogłębia problem, sprawia, że człowiek zacina się jeszcze bardziej, zamyka się w sobie, unika ludzi. Niepotrzebnie - mówi W.Pitak.

O pomoc do logopedów zgłasza się w ostatnich latach coraz więcej młodych ludzi, którzy wiążą swoje losy z aktorstwem, dziennikarstwem, piosenką, marketingiem. "Dobrze, że w szkołach zaczęto organizować zajęcia z kultury żywego słowa, rozwijania zdolności mówienia. Taka nauka jest przydatna dla przyszłych menadżerów, dla wszystkich, którzy są oceniani za to jak mówią, jak się prezentują. Towarzystwo będzie wspomagało szkoły, przedszkola, poprzez warsztaty terapeutyczne. Chcemy służyć wiedzą, literaturą, kursami, spotkaniami z lekarzami, aktorami, dziennikarzami" - mówi W.Pitak. Oferuje swoje ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe (wiedzę zdobywał na studiach teatralnych, w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Podyplomowym Studium Logopedycznym w Uniwersytecie Gdańskim ).

Zaprasza do współpracy psychologów, logopedów, polonistów, aktorów , dziennikarzy, rodziców, dzieci - słowem wszystkich, którzy zetknęli się z problemem w mówieniu bądź zależy im na doskonaleniu sztuki porozumiewania się.

Zainteresowanym podajemy adres internetowy: logos@logos.pomorze.pl oraz numery telefonów:
(94)340-60-06
600-809-254

(Marta Ujma. Głos Koszaliński/Głos Słupski - czwartek 1.03.2001)